Our Client is an international player on payroll services, employee benefits administration and human capital management solutions for businesses sector. For his professional team he is looking for:

Unix/Linux Engineer

Opis stanowiska:

  • Internal user support for HR payroll application with several modules (HCM, T&A, PEP, DBV3)
  • ITIL-based Change- and Incident Management:
  • Technical application support and system administration
  • Operation, maintenance and monitoring of production batch processing
  • Level-3-Support to solve incidents
  • Creation of technical documentation and (user) manuals
  • Project support for migration or implementation of new applications and technologies in compliance with ADP production standards

Wymagania:

Qualifications:

  • Master or bachelor in IT
  • 3 - 5 years professional experience with complex IT architecture/ applications
  • German - communicative

IT knowledge:

  • Operating systems (Windows-, Linux-Unix-server)
  • Client-server-environments (e.g. Citrix, RDP)
  • Network infrastructure
  • Relational database management systems (Oracle/ SQL)
  • Web application server (JBoss, Tomcat, Orion)
  • Basic Batch/ Shell/ SQL-Scripting(SQL, PL/SQL)
  • HTML, JAVA-Script are a plus
  • Loga client server and HCM application (incl. Otris) are a plus

Other:

  • ITIL (V3) Foundation is a plus
  • Audit (ISO9001 and SOC1) is a plus

Oferujemy:

  • Friendly international environment
  • Trainings and further career development
  • Attractive salary and benefits
  • Numer referencyjny oferty

    WSK14SIAD

  • Kraj: Polska
  • Województwo: mazowieckie
  • Miasto: Warszawa
  • Typ pracy: Stała
  • Aplikuj na adres e-mail konsultata
  • Paweł Leszkowicz
  • Konsultant ds. Rekrutacji
  • p.leszkowicz@jobfinder.pl
  • 00 48 22 862 72 50
  • UWAGA! Prosimy o dodanie numeru referencyjnego w tytule "WSK14SIAD" z dopiskiem: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)."