Wczytywanie...

8 trików, które zagwarantują Ci spokój podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

Cóż, rozmowa kwalifikacyjna online stała się dziś standardem w procesie rekrutacyjnym. Mogą wydawać się mniej formalne niż tradycyjne spotkania twarzą w twarz. W rzeczywistości wymagają od kandydatów i rekruterów jeszcze większego stopnia profesjonalizmu i przygotowania.
27 marca 2024
8 trików, które zagwarantują Ci spokój podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

Cóż, rozmowa kwalifikacyjna online stała się dziś standardem w procesie rekrutacyjnym. Mogą wydawać się mniej formalne niż tradycyjne spotkania twarzą w twarz. W rzeczywistości wymagają od kandydatów i rekruterów jeszcze większego stopnia profesjonalizmu i przygotowania.

Dzieje się tak z powodu specyfiki medium elektronicznego, w tym zależności od jakości połączenia internetowego, mikrofonu i kamery. To wprowadza dodatkowe wyzwania. Brak bezpośredniego kontaktu wzrokowego i fizycznej obecności może utrudnić zbudowanie relacji i właściwe zaprezentowanie swojej kandydatury. Dzisiejsze rozmowy on-line są testem — nie tylko kompetencji zawodowych, ale również umiejętności adaptacji i komunikacji w środowisku cyfrowym.

Profesjonalne podejście to większa szansa na sukces

Rozmowa kwalifikacyjna online wymaga przemyślanego podejścia, które może znacząco wpłynąć na finalny wynik. Jako rekruterzy dobrze znamy to zagadnienie. Dlatego przedstawiamy 8 kluczowych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć błędów, wyróżnić się i zrobić pozytywne wrażenie na Twoim rozmówcy.

1. Sprawdź jakość połączenia i działanie sprzętu

Przed rozmową sprawdź swoje połączenie internetowe. Nieustannie przerywanie rozmowy lub opóźnienia mogą nie tylko przeszkadzać, ale też stworzyć wrażenie braku profesjonalizmu z Twojej strony. Aby tego uniknąć, przeprowadź test z kimś bliskim. Nieczęsta, ale możliwa, awaria łącza szerokopasmowego może zmusić Cę do przełączenia na dane komórkowe.

Przykład: Jesteś na ważnej rozmowie rekrutacyjnej i nagle Twoje słowa zaczynają się zacinać, a obraz miga. Rekruter przerywa Ci i pyta, czy możesz powtórzyć. Nie słyszał nic przez ostatnie 30 sekund. Zaczynasz się stresować i zapominasz, o czym w ogóle rozmawialiście.

2. Czysta kamera i dobre oświetlenie

Zadbaj o to, aby kamera była czysta, a Ty dobrze oświetlony/a. Naturalne światło dzienne działa najkorzystniej, niemniej jeśli rozmowa odbywa się wieczorem, upewnij się, że światło skierowane jest na Twoją twarz. Ciemne bądź nieostre wideo sprawi, że trudniej będzie nawiązać pozytywny kontakt. Siadaj przodem do okna. Nigdy tyłem.

Przykład: Wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę w pokoju, gdzie jedynym źródłem światła jest lampa za Tobą. Twarz jest praktycznie niewidoczna, a rozmówca widzi głównie Twoją sylwetkę. Pamiętaj, że nie kręcicie horroru. 🙂

3. Odpowiedni ubiór

Twój ubiór powinien być schludny i profesjonalny. W całości. Nie tylko „od pasa w górę”. Przypadkowa konieczność wstania w czasie rozmowy nie powinna być dla Ciebie źródłem stresu. Postaw na kolory, które nie rozpraszają uwagi i pasują do formalności spotkania. Co więcej, unikaj wzorzystych ciuchów. Mogą powodować tzw. efekt moiré, który ujawnia się jako nieprzyjemne dla oka zniekształcenia lub migotanie obrazu. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku cienkich linii lub drobnych wzorów.

Przykład: Decydujesz się na elegancki sweter, ale w trakcie rozmowy musisz wstać, aby coś pokazać. Okazuje się, że na dole masz piżamowe spodnie w misie. Choć może to wydawać się zabawne, lepiej zdecydować się na pełny strój, który będzie profesjonalnie prezentował się w każdej sytuacji.

4. Rozmowa rekrutacyjna online w spokojnym, bezpiecznym miejscu

Zapewnienie sobie cichego miejsca do rozmowy jest kluczowe. Domownicy czy współlokatorzy powinni wiedzieć, żeby Ci nie przeszkadzać. Nie tylko unikniesz zupełnie niepotrzebnych zakłóceń, ale też pokażesz swoje profesjonalne podejście do tematu.

Przykład: Podczas rozmowy Twój kot postanawia wskoczyć na biurko i ostentacyjnie przejść przed kamerą. Choć to urocze, aczkolwiek nie dla każdego i może odwrócić uwagę od ważnych tematów.

5. Wykorzystanie filtrów

Użycie ich podczas rozmowy może przynieść korzyści, jeśli zostaną użyte z umiarem. Filtry mogą pomóc w wygładzeniu tła i skupieniu uwagi na Twojej osobie, tworząc bardziej profesjonalne wrażenie. Pamiętaj, aby wybrać subtelne efekty, które poprawią jakość obrazu bez odwracania uwagi od najważniejszego – Ciebie.

Przykład: Decydujesz się na użycie subtelnego filtra, aby nieco zniwelować nieporządki w tle i skupić uwagę rozmówcy na sobie. Zaczynasz aktywnie gestykulować, gdy odpowiadasz na pytania. Ruchy rąk powodują, że obraz się rozmywa. Twoja dynamika i entuzjazm w połączeniu z aktywnymi filtrami sprawiają, że na ekranie pojawiają się zniekształcenia obrazu. To rozprasza Twojego rozmówcę, a Ty zaczynasz martwić się nie tylko o treść swoich odpowiedzi, ale i o techniczne aspekty prezentacji.

6. Wyraźny makijaż

Lekki make-up może pomóc kobietom poczuć się pewniej i lepiej wyglądać na kamerze, podkreślając naturalne cechy twarzy i urodę. W kamerze Twój makijaż będzie wyglądał o wiele delikatniej niż w rzeczywistości, dlatego możesz być tutaj odważniejsza w kolorach, ale pamiętaj, aby nie przesadzić. To szczególnie ważne, gdy chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Przykład: Przygotowując się do rozmowy online, decydujesz się na zwykły makijaż, który na co dzień wydaje się idealny. Podczas połączenia zauważasz jednak, że przez kamerę i specyficzne oświetlenie, makijaż wygląda na rozmyty, niemal niewidoczny.  Zaczynasz zastanawiać się, co pomyśli o Tobie rozmówca…

7. Napój w zasięgu ręki

Polecamy wodę. Długa rozmowa rekrutacyjna online może sprawić, że poczujesz potrzebę nawodnienia. Trzymając szklankę wody w zasięgu ręki, możesz łatwo zaradzić suchości w gardle bez konieczności przerywania rozmowy na dłużej.

Przykład: Podczas rozmowy, która trwa już ponad godzinę, czujesz, że gardło robi się suche. Coraz trudniej Ci mówić, ale nie chcesz przerywać spotkania. Zamiast skoncentrować się na rozmówcy, myślisz tylko o tym, jak bardzo chce Ci się pić.

8. Patrzenie w kamerkę

To często bywa trudne, ale staraj się patrzeć w kamerę, a nie na ekran. Wskutek tego rozmówca poczuje, że podtrzymujesz z nim kontakt wzrokowy. To, jak byś spojrzał mu prosto w oczy podczas rozmowy na żywo. Buduj zaufanie i pokazuj Twoje zaangażowanie.

Przykład: Rozmawiasz z kimś przez wideo i zauważasz, że rozmówca nie patrzy na Ciebie, ale gdzieś obok. Sprawia to wrażenie, jakby nie był w pełni zaangażowany w rozmowę. Patrząc w kamerkę, dajesz znać, że jesteś skupiony i zainteresowany, co buduje lepszą relację.

To są właśnie te detale…

Życiowe przykłady, które przytoczyliśmy, pokazują, jak łatwo można niewielkim nakładem pracy sprawić, że wypadniesz dużo korzystniej. Miej na uwadze te proste wskazówki, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna online to nie tylko test Twoich umiejętności i doświadczenia, ale również zdolności adaptacji do pracy w środowisku wirtualnym. A to staje się coraz bardziej powszechne. 

Dlatego potraktuj każdy z omówionych elementów z należytą uwagą, a Twoje profesjonalne podejście z pewnością zostanie dostrzeżone i docenione przez potencjalnych pracodawców. Profesjonalne przygotowanie techniczne i wizualne poświadczy o szacunku do rozmówcy oraz stanowiska, na które rekrutujesz. Mówi Ci to zawodowiec. 🙂

Zespół JOBfinder

Udostępnij ten artykuł

Napisz komentarz

Powiązane artykuły

Skorzystaj z wiedzy i porad naszych specjalistów od rynku pracy

8 czerwca 2022
Przypowiastki headhuntera. Test jednego pytania – Intelligent Question
Poszukując rozwiązań dla moich klientów, stojących przed koniecznością przeprowadzenia analizy potrzeb oraz rozwiązywania problemów organizacji, natrafiłam na narzędzie, stworzone przez dr Dariusza Tarczyńskiego, pod nazwą IQ Intelligent Question.
8 czerwca 2022
Jak napisać dobre CV?
Warto zadbać o to, żeby CV było napisane zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i zachęciło do bezpośredniego spotkania. W tym artykule podpowiadamy, jak napisać dobre CV.
8 czerwca 2022
„Dzień dobry pracodawco…”. Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi (Aneta Filipowska, JobFinder)
Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi. ABC rozmowy kwalifikacyjnej przybliża Aneta Filipowska, Doradca Personalny Agencji Doradztwa Personalnego Jobfinder.
8 czerwca 2022
Savoir vivre w rekrutacji, czyli o rządach podświadomości nad pierwszym wrażeniem
O subtelnym wrażeniu, jakie wywieramy na drugą osobę decyduje nasz wygląd, uśmiech, gesty, kultura bycia oraz pierwsze słowa. Savoir vivre w rekrutacji także odgrywa niebagatelną rolę!
pl_PL