Loading...

„Good morning, employer...”. Job interview questions and answers (Aneta Filipowska, JobFinder)

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi. ABC rozmowy kwalifikacyjnej przybliża Aneta Filipowska, Doradca Personalny Agencji Doradztwa Personalnego Jobfinder.
Posted in Interviews
June 8 2022
„Dzień dobry pracodawco…”. Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi (Aneta Filipowska, JobFinder)

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi. ABC rozmowy kwalifikacyjnej przybliża Aneta Filipowska, Doradca Personalny Agencji Doradztwa Personalnego Jobfinder.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi
(Aneta Filipowska, Jobfinder)

Kandydaci: Zaproszono nas na rozmowę o pracę. Jak się do niej przygotować?

Aneta Filipowska, Jobfinder: Przede wszystkim powinniśmy znać profil stanowiska, o które się staramy. Jeśli np. będzie to analityk – sprawdźmy co się kryje pod tym hasłem. Ważną zasadą jest także budowanie własnego CV pod konkretne stanowisko. Uwypuklamy w nim umiejętności, które będą przydatne na oferowanym stanowisku. CV trzeba pisać pod ofertę pracy.

Kandydaci: Czy to wszystko?

Aneta Filipowska: Oczywiście nie. Z całą pewnością korzystnie będzie się dowiedzieć jak najwięcej na temat firmy, do której się udajemy. Można „pogrzebać” w Internecie, ale najlepiej będzie podpytać kogoś, kto pracuje w danej firmie.

Kandydaci: Co, jeśli w ofercie znajdziemy kryteria, o których wiemy, że nie do końca im sprostamy?

Aneta Filipowska: Z pewnością nie można kłamać, ale zawsze można zatuszować.

Kandydaci: Jak to rozumieć?

Aneta Filipowska: Umotywować coś, czego nie wiemy, na swoją korzyć, np. pada pytanie: „Czy dobrze posługuje się Pani językiem angielskim?”. Zamiast odpowiedzieć: „Nie, nie znam dobrze tego języka”, lepiej zakomunikować: „Umiem podstawy, ale cały czas się dokształcam. Planuję kurs językowy, w przyszłości chcę pogłębić umiejętności w tym zakresie”.

Kandydaci: Teraz zachowanie na „dzień dobry” – czy wypada nam jako pierwszym podać rękę na przywitanie?

Aneta Filipowska: To leży raczej po stronie pracodawcy i zależy od jego kultury. Raczej nie podajemy ręki jako pierwsi.

Kandydaci: Co z przechodzeniem na „Ty”, jeśli pada taka propozycja?

Aneta Filipowska: Z taką tendencją się nie spotkałam i nie powinna ona mieć miejsca, chociaż wszystko zależy od stanowiska. Absolutnie jest to niedopuszczalne, gdy pytającym jest 20-latek, a ubiegającą się o pracę jest kobieta w wieku lat 40. W tym wypadku powinna ona zwrócić pytającemu uwagę i spokojnie odmówić takiej formy. Jeśli z kolei poszukiwany jest przedstawiciel handlowy – takie posunięcie ze strony rekrutującego może być celowe i stanowić formę testu odnośnie predyspozycji do tego zawodu. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować już sobie scenariusz takiej rozmowy, stosownie do oferowanego stanowiska. Wyreżyserować w głowie pewne schematy i możliwości pytań – po prostu uprzedzić pracodawcę.

Kandydaci: Jeśli pracodawca wciąga nas w luźny styl rozmowy, żartuje – jak reagować?

Aneta Filipowska: To może być forma rozluźnienia potencjalnego kandydata. Zawsze warto wykazać się w takiej sytuacji poczuciem humoru i zapunktować tym u pracodawcy. Jednak wszystko powinno się odbywać w ramach – powiedzmy – normy.

Kandydaci: Czy dopuszczalne jest, aby osoba rekrutująca w trakcie rozmowy poruszała opinię na temat swoich byłych podwładnych, wyrażając się o nich negatywnie?

Aneta Filipowska: Tutaj także obowiązuje zasada tzw. zdrowej normy. Z pewnością nie może być mowy o oczernianiu – to świadczy negatywnie o pracodawcy, ale jeśli wspomni on, że zwolnił pracownika (bez podawania personaliów), który notorycznie się spóźniał, to jest wyraźny sygnał czego będzie oczekiwał od nas. Jeśli w takim razie jesteśmy „spóźnialskimi”, musimy szczególnie uważać.

Kandydaci: Jakie zachowanie ze strony pracodawcy jest na rozmowie kwalifikacyjnej niedopuszczalne?

Aneta Filipowska: Pominę tutaj kwestie oczywiste (niedwuznaczne propozycje, podteksty). Pracodawca nie powinien pytać nas o sytuację prywatną – czy mamy męża, żonę, dzieci, chociaż jeśli oferowane stanowisko wymaga ponadnormatywnej dyspozycyjności, to dopuszczalne jest pytanie o to, czy ma się małe dzieci. Dobrze jest samemu wyjść z taką informacją, jeśli czujemy, że takie pytanie może paść. Jednak nie przesadzajmy. Opowieści o naszych prywatnych, traumatycznych przeżyciach mogą być krępujące.

Share this article

Leave a Reply

Powiązane artykuły

Take advantage of the knowledge and advice of our labor market specialists

March 27 2024
8 trików, które zagwarantują Ci spokój podczas rozmowy kwalifikacyjnej online
Cóż, rozmowa kwalifikacyjna online stała się dziś standardem w procesie rekrutacyjnym. Mogą wydawać się mniej formalne niż tradycyjne spotkania twarzą w twarz. W rzeczywistości wymagają od kandydatów i rekruterów jeszcze większego stopnia profesjonalizmu i przygotowania.
Przypowiastki headhuntera. Test jednego pytania – Intelligent Question
Poszukując rozwiązań dla moich klientów, stojących przed koniecznością przeprowadzenia analizy potrzeb oraz rozwiązywania problemów organizacji, natrafiłam na narzędzie, stworzone przez dr Dariusza Tarczyńskiego, pod nazwą IQ Intelligent Question.
Jak napisać dobre CV?
Warto zadbać o to, żeby CV było napisane zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i zachęciło do bezpośredniego spotkania. W tym artykule podpowiadamy, jak napisać dobre CV.
June 8 2022
Savoir vivre w rekrutacji, czyli o rządach podświadomości nad pierwszym wrażeniem
O subtelnym wrażeniu, jakie wywieramy na drugą osobę decyduje nasz wygląd, uśmiech, gesty, kultura bycia oraz pierwsze słowa. Savoir vivre w rekrutacji także odgrywa niebagatelną rolę!
en_GB